Psychologia zorientowana na procesChociaż jako ludzie wydajemy się podlegać pewnym mechanizmom, to każdy człowiek posiada swoje, indywidualne doświadczenie, które terapeuta powinien jak najpełniej odkryć zanim zdecyduje się na interwencję.

summer's_shine_33

To, co uważam za niezwykłą zaletę w tej metodzie, to wyjątkowo indywidualne podejście do doświadczenia.

Psychologia zorientowana na proces ( z ang. process oriented psychology) to przekonanie, że każdy człowiek wysyła nieświadome sygnały dzięki którym można zrozumieć nieświadome procesy jakie są obecne w jego życiu a wniesienie wiedzy o nich do świadomości jest w stanie zmienić to, czego doświadczamy.

Psychologia procesu nie zakłada, że ktoś jest zdrowy czy chory. Nie posiada również wzorców „normalności” ale szanuje każdy stan, którego doświadczamy jako ludzie, skupiając się na próbie niesienia ulgi w danej sytuacji życiowej TU I TERAZ.

Pracując z szerokim zakresem problemów ludzkich, od indywidualnych i relacyjnych, zamiast próbując gotowych rozwiązań, terapeuta poszukuje informacji i rozwiązania w osobistym doświadczeniu samych klientów. Z ciekawością i szacunkiem traktuje objawy fizyczne, problemy relacyjne i napięcia społeczne wierząc, że w nich można znaleźć informacje niezbędne do zainicjowania procesu zmian.

Metoda została stworzona i rozwinięta przez Arnolda Mindella. Czerpiąc z psychologii C.G. Junga, taoistycznego sposobu postrzegania świata oraz odkryć fizyki kwantowej próbując lepiej zrozumieć indywidualnego człowieka i to, co mu się w życiu przydarza.